Moje konto Moje konto

Witaminy i minerały

Witaminy i minerały Calivita

Dlaczego warto przyjmować preparaty witaminowe lub nawet całe zestawy witamin i minerałów ? Witaminy i minerały, to podstawa naszego zdrowia. Codzienne ich przyjmowanie może wspierać Twoje zdrowie, wolne od różnego rodzaju chorób przewlekłych i zwyrodnieniowych. Może także wspomóc prawidłową pracę Twojego serca oraz utrzymanie właściwej glikemii. Witaminy w tabletkach, podawane także z niedoborowymi minerałami i aminokwasami, zadbają o zdrowie twoich kości. Mogą także wspomóc organizm w okresie, gdy szaleją takie infekcje jak grypa i przeziębienie.

 

Czy można przedawkować witaminy i minerały?

Gdyby wszyscy spożywali zdrowe, bogate w składniki odżywcze pokarmy, mogliby osiągnąć dzienne zalecane ilości niezbędnych witamin i składników odżywczych. Wówczas codzienne stosowanie multiwitaminy nie byłoby konieczne.  Niestety nie jest to możliwe dla większości z nas. Nie mamy dostępu do wysokiej jakości żywności, a nasze zwyczaje żywieniowe są w większości fatalne. Nowe badania pokazują, że zestawy witamin i minerałów, uzupełnione o niezbędne aminokwasy, mogą przynajmniej częściowo zniwelować nasze braki w tym zakresie.

W idealnym świecie można by zaspokoić wszystkie nasze potrzeby żywieniowe z jedzenia, które jemy, ale w rzeczywistości jest kilka czynników, które powodują konieczność przyjmowania multiwitaminy i minerałów (MVM) każdego dnia.

 

Jakość żywności, która jest komercyjnie uprawiana

Świeże owoce i warzywa, mają niski poziom niezbędnych składników odżywczych ze względu na jakość gleby. Warzywa i owoce są ponadto często zbierane, zanim dojrzeją. Nasz styl życia wymaga stosowania wyższych poziomów niezbędnych składników odżywczych. Dieta  uboga w składniki odżywcze, stres i zbyt dużo cukru oraz przetworzonej żywności powodują, że preparaty witaminowe stają się koniecznym elementem naszego odżywiania.

 

Suplementacja stała się niezbędna

Badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że przyjmowanie suplementów pomagało dorosłym w osiągnięciu  zalecanej dziennej dawki składników mineralnych, takich jak wapń i magnez u mężczyzn i kobiet, a także żelazo u kobiet. Co ciekawe, badanie wykazało również, że ludzie, którzy stosowali zestawy witamin i minerałów, spożywali też więcej odżywczych pokarmów.

 

Badania wykazały, że nawet suplementacja nie dostarcza odpowiedniego poziomu witamin i minerałów. Dzieje się tak dlatego, że tzw. dawki RDA mają się bardzo często nijak do naszego faktycznego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Przykładem może być witamina D. Dzienne dawki ustalono na poziomie max 2000 UI. Jeżeli ktoś ma zbyt niski poziom tej witaminy, to takie dawki w wysokości 2000UI nigdy nie spowodują podniesienia tej witaminy w krwi (parametr świadczący o poziomie witaminy D - metabolit 25 OH).

 

Niektórzy pacjenci pytają co jest lepsze: witaminy w tabletkach, czy witaminy w formie płynnej. Nie ma to żadnego znaczenia. Jedne i drugie są tak samo skuteczne i forma, którą wybierzecie zależy od waszych osobistych preferencji i możliwości. Na przykład witaminy w tabletkach trudno jest podać osobom z trudnościami w przełykaniu.

 

Kto powinien zażywać suplement multiwitaminowy i mineralny?

Zaleca się, aby osoby stosujące restrykcyjną dietę, przyjmowały multiwitaminę, aby upewnić się, że nie zachodzą żadne niedobory w kwestii niezbędnych minerałów i witamin, jakich potrzebuje organizm. 

Osoby, które stosują diety, takie jak:

  • popularna dieta o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów,
  • dieta wegańska,
  • diety, które ograniczają lub eliminują całe grupy żywnościowe,
  • osoby poszczące z powodów religijnych lub kulturowych, 
  • muszą przyjmować suplementację, ponieważ mogą cierpieć na niedobór witaminy w długim okresie.

Jeżeli chodzi o suplementację w Polsce, istnieje na rynku wiele firm - nawet garażowych - produkujących suplementy. Ważne jest więc, aby oprzeć się na znanych firmach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że  stosujemy właściwe środki. Taką pewność otrzymamy zażywając witaminy i minerały Calivita.

To firma obecna na polskim rynku od ponad 20 lat. Oferuje bardzo dobrej jakości suplementy, które mogą śmiało służyć do efektywnego uzupełnienia niedoboru składników odżywczych.

Od wielu lat stosuję suplementy tej firmy w dożywianiu moich pacjentów. Wcześniej próbowałem suplementów innych firm. Były tańsze, ale ich znikoma skuteczność była niestety odzwierciedleniem ich ceny. 

Warto więc wydać więcej, by zapewnić sobie skuteczność suplementacji. Polecam więc witaminy i minerały Calivita. Są wyjątkowo skuteczne, co sprawdziłem na przestrzeni wielu lat.

 

Bogusław Bienias

Dyplomowany dietetyk

Specjalista Medycyny Żywienia i Medycyny Zapobiegawczej