Otrzymuj bieżące wiadomości.

Podaj swój e-mail, by otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Dodatkowo otrzymasz e-booka wartości 39 zł o żywieniu GRATIS!! Nie czekaj zapisz się już dziś.

nie teraz nie, dziękuję
Moje konto Moje konto

Nopalin Kontra Cukrzyca

Szacuje się, że około 2-5 % populacji świata choruje na cukrzycę. W 2000 r. cukrzycy stanowili ponad 175 milionową "armię" ludzi. Liczby te to jedynie dane szacunkowe, gdyż tak naprawdę wielu diabetyków, zwłaszcza chorujących na cukrzycę typu II, nie jest świadoma swojej choroby, która początkowo nie wykazuje jednoznacznych symptomów.


Nopalin Kontra Cukrzyca
 

Badania dotyczące geograficznego rozmieszczenia cukrzycy wyraźnie wskazują, że na chorobę tą szczególnie predysponowani są mieszkańcy Europy i Ameryki Północnej. Jednocześnie zaobserwowano, że wśród osób zamieszkujących kontynent Ameryki Północnej odnotowano znacznie większy odsetek diabetyków wśród obywateli USA i Kanady, niż wśród Meksykanów.
opuntia_cactus.jpg

Na tyle zainteresowało to naukowców, że postanowiono przyjrzeć się temu bliżej. "Pod lupę" wzięto ludność pochodzenia meksykańskiego zamieszkującą terytorium USA i stwierdzono, że było wśród niej znacznie więcej diabetyków w porównaniu z danymi dotyczącymi mieszkańców Meksyku. Dało to naukowcom podstawę do stwierdzenia, że Meksykan zamieszkujących Meksyk chroni przed zachorowaniem na cukrzycę pewien czynnik, znamienny tylko dla tego kraju. Odpowiedź okazała się prostsza, niż sądzono i brzmiała... NOPAL..

Wśród około 130 roślin, uznawanych przez medycynę jako pozytywnie działające na diabetyków, 30 wykazuje działanie przeciwcukrzycowe. Należy do nich Opuntia Streptacantha, zwana potocznie Nopalem.

Ten popularny, meksykański kaktus traktowany jest w tym kraju jak pożywienie, porównywalne pod względem sposobu i częstości spożycia np. z naszą marchwią czy z ziemniakami. Można więc zjeść Nopal gotowany, pieczony, grillowany, na surowo jako sałatkę, można napić się soku z Nopalu, a nawet dodaje się go do drinków alkoholowych.
   
Jednak w porównaniu z poczciwą marchewką czy ziemniakiem, które przecież również uchodzą za bogactwo składników odżywczych, Nopal jest ich prawdziwą skarbnicą. Do tego związki zawarte w Opuntii - aminokwasy, węglowodany, błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne - wykazują różnorodne działanie terapeutyczne, bijące na głowę właściwości naszych popularnych warzyw.
   
Od 1979 r. prowadzone są badania nad zdolnością Nopalu w przeciwdziałaniu powstawania cukrzycy. Jednak nadal nie wiadomo, na czym dokładnie polega mechanizm jego działania. Pewne jest, że Nopal posiada zdolność obniżania poziomu glukozy we krwi. Prawdopodobnie dzieje się tak poprzez spowalnianie trawienia węglowodanów, co z kolei spowalnia produkcję insuliny.
   
Jednocześnie, Nopal zwiększa wrażliwość komórek na wyprodukowaną insulinę i przyspiesza w ten sposób ruch glukozy na drodze: układ krwionośny - komórki. Gdyby te hipotezy potwierdziły się, kto wie, może Nopal stałby się nowym skutecznym antidotum na cukrzycę?
   
Czekając na wyniki badań, wypróbujmy właściwości Nopalu na własnej skórze. Nie musimy po niego jechać aż do Meksyku. W formie bardziej do zaakceptowania dla Europejczyka jest on dostępny w postaci preparatu Nopalin. Ten wszechstronny preparat, zawierający wysuszoną w procesie dehydratyzacji łodygę Opuntii streptacantha, wykazuje nie tylko zdolności obniżania poziomu glukozy we krwi.
   
Jest on skuteczny w wielu innych przypadkach, z których wymienię chociażby zdolność zmniejszania poziomu cholesterolu i trójglicerydów, regulację funkcji przewodu pokarmowego i wątroby, oczyszczanie końcowego odcinka jelita grubego oraz pomoc w utrzymaniu właściwej masy ciała. 

Warto dodać, że wyciąg z Nopalu to również źródło naturalnych antyoksydantów, w tym karotenoidów takich jak beta-karoten, luteina, czy kryptoksantyna, wykazujących aktywność witaminy A.

To paradoks, że bytując w nieprzyjaznym klimacie pustyni, kaktusy dysponują taką obfitością składników, działających dobroczynnie na ludzki organizm. Korzystajmy z tych skarbów... na zdrowie!

Anita Widawska
(mgr żywienia człowieka)

 

Polecne suplementy:

Nopalin - jadalny kaktus na perylstaltykę jelit

Pakiet One Diet z Nopalin + czarny shaker + poradnik

Pakiet One Diet z Nopalin + różowy shaker + poradnik