Otrzymuj bieżące wiadomości.

Podaj swój e-mail, by otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

nie teraz nie, dziękuję
Moje konto Moje konto

Witaminy - NIACYNA (B3) - witamina, która czyni cuda

        niacyna_wystepowanie.jpg Witamina B3 (PP - przeciwpelegryczna) inaczej niacyna została po raz pierwszy opisana w 1873 roku przez Hugo Weidela, w jego badaniach nad nikotyną . Dlatego nazywa się ją też kwasem nikotynowym. Najczęściej występuje pod postacią czystego kwasu nikotynowego lub jego amidu, czyli niacynamidu.

        Osobiście  jestem zdecydowanym zwolennikiem niacyny pod postacią czystego kwasu nikotynowego. Taka czysta postać niacyny powoduje w początkowym etapie jej przyjmowania (kilka dni) tzw. flushing, czyli rumieniec niacynowy. Objawia się on zaczerwienieniem twarzy, szyi i rąk oraz uczuciem ciepła (podobne do tego jaki odczuwamy gdy wygrzewamy się latem na słonecznej plaży – skóra lekko piecze i robi się czerwona). Generalnie flush jest niegroźny, a dla wielu osób nawet przyjemny. Idealnie jest, gdy dawka niacyny powoduje lekki flush, trwający 15-30 minut, co oznacza chwilowe nasycenie niacyną. Jak mówią naukowcy z Orthomolecul.org - zespołu badawczego ds. żywienia powołanego przez Linusa Paulingarumieniec oznacza, że lek działa, więc nie jest to wcale objaw niepożądany i pojawia się w wyniku rozszerzenia tętnic. Można przyjmować także nikotynamid (amid kwasu nikotynowego). Nie wywołuje on efektu flushu, ale jego metabolizm obciąża wątrobę. Jednak amid kwasu nikotynowego nie rozszerza naczyń krwionośnych w tym wieńcowych serca, nie obniża poziomu cholesterolu i lipidów w osoczu jak czysty kwas nikotynowy.

Witamina, która czyni cuda - Niacyna czyli B3 (zwana też witamina PP)

Witamina PP jest częściowo syntetyzowana przez nasz organizm z aminokwasu jakim jest tryptofan. Na jedną część wagową niacyny potrzeba aż 60 części wagowych tryptofanu. Proces wytwarzania przez organizm witaminy B3 jest hamowany często ze względu na braki innych witamin z grupy B – B1, B2, B6. Witamina B3 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, odporną na działanie temperatury. Liczne badania i opracowania naukowe dowodzą, że z różnych względów mamy ciągłe niedobory witaminy PP. Dzienne zapotrzebowanie (tzw. RDA) na niacynę, to wg. polskich norm 16mg dziennie dla mężczyzn powyżej 19 lat i 17 mg dla kobiet w ciąży i karmiących. Ze wszystkich witamin z grupy B to właśnie niacyny ilościowo potrzebujemy najwięcej. Jeśli kupicie sobie w aptece witaminę B-complex to zobaczycie, że w składzie najwięcej będzie właśnie witaminy B3.

niacyna-witamina-b3-pp.jpgW świetle wielu prac naukowych autorstwa Abrama Hoffera, Harolda D. Fostera, Andrewa W. Saula oraz ich kilkudziesięcioletnich badań i praktyki zawodowej, dawki RDA zalecane w Polsce są wręcz śmiesznie niskie. Suplementując więc  niacynę wg. polskiego RDA nie mamy najmniejszych szans na uzupełnienie niedoborów niacyny i usunięciu tak wielu chorób związanych z jej niedoborem.

Witamina B3 bierze udział w kilkuset reakcjach biochemicznych – jej niedobór może sprzyjać więc powstawaniu olbrzymiej ilości zaburzeń jak kurcze naczyniowe kończyn (szczególnie nocą), kurcze astmatyczne, cukrzyca, alergie, zespół Meniere’a (zawroty głowy pochodzenia usznego), migreny, gruźlica, stwardnienie rozsiane, nowotwory, artretyzm, zaburzenia w zachowaniu i uczeniu się (u dzieci), skłonność do nałogów, choroby układu krążenia, niska odporność na stres. Ponadto witamina ta jest niezbędna w leczeniu choroby popromiennej. Nie ma więc wątpliwości, że odpowiednia podaż witaminy PP może wyleczyć wszystkie te choroby.

Doktor Abram Hoffer (1917-2009) był kanadyjskim lekarzem psychiatrą i jednocześnie biochemikiem. Skutecznie leczył niacyną ludzi cierpiących na rozmaite zaburzenia psychiczne – od lekkiej depresji po ciężkie psychozy. Znanymi pacjentami dra Hoffera była m.in. aktorka Margot Kidder (najbardziej znana z filmu „Superman” jako Lois Lane, dziewczyna Supermana) czy też nowojorski finansista Peter Leeds. Margot z sukcesem wyleczyła u dr Hoffera chorobę afektywną dwubiegunową (której medycyna konwencjonalna przez 20 lat uleczyć u niej jakoś niestety nie potrafiła), zaś Leeds miał stwardnienie rozsiane i przyszedł do  doktora Hoffera z depresją (dzięki zmianie diety i włączonej suplementacji pozbył się zarówno depresji jak i przy okazji z zadowoleniem stwierdził zmniejszenie się symptomów stwardnienia rozsianego). Obydwoje przyszli do dr Hoffera, ponieważ konwencjonalna medycyna nie potrafiła im pomóc. Obydwoje też po wyzdrowieniu zostali gorliwymi promotorami medycy ortomolekularnej. 

Zabytkowa choroba Pelagra - choroba "trzech D" 

Spożywanie używek (kawa, alkohol) oraz „pustych” węglowodanów  powoduje szybkie pustoszenie zasobów niacyny w ustroju. Jeśli zaś przez dłuższy czas mamy niedobór niacyny, to pojawiają się symptomy chorobowe określane jako pelagra. Minimalna ilość niacyny jaką należy dostarczać by nie zapaść na kliniczną postać pelagry wynosi ok. 20 mg na dobę – przy założeniu, że nie wpuścimy jednocześnie do ustroju złodziejskich „pustych” węglowodanów (lub działających  podobnie używek) i nie damy się ograbić z niacyny, co w świecie wypełnionym cukrem, alkoholem, kawusią i wyrobami z białej mąki nie jest zadaniem należącym do najłatwiejszych. Któż nie lubi tych przemiłych posiadówek z przyjaciółmi przy kawie, lampce alkoholu i pączkach lub ciastkach z kremem?
Niestety nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji takich naszych działań. Jeżeli zdarzą nam się już takie chwile słabości, to należy pamiętać o tym, przyjąć przy takich okazjach porządną dawkę witaminy B-complex typu B-50ml), aby odbić sobie straty spowodowane złodziejami.

pelagra.jpgW świetle zainteresowań dr Hoffera była pelagra. Dr Hoffer nazwał ją „chorobą trzech D”. To przewlekła choroba wywołana wyczerpaniem się zasobów niacyny w ustroju. Do lat 30-tych XX wieku pelagra zbierała obfite żniwo na całym świecie. Jeszcze w 1930 roku zmarło na pelagrę około 30 tysięcy osób w samych tylko Stanach Zjednoczonych. 

Podanie niacyny powodowało ustępowanie symptomów pelagry będąc w ten sposób jedynym możliwym sposobem leczenia tej choroby. Nie ma farmaceutyków które mogłyby pomagać przy symptomach pelagrycznych. Pomaga TYLKO podanie niacyny (w dowolnej formie). Choroby Trzy D będące następstwami niedoboru niacyny, to:

 • Dermatitis: zapalenie skóry, szczególnie odsłoniętych części ciała, a najgorzej gdy wystawionej na działanie słońca, które tylko pogarsza stan chorego (fotodermatoza). Osobom „uczulonym na słońce dr Hoffer zalecał kurację niacyną i okazywało się wkrótce, że ich„uczulenie na słońce” magicznie znikało. Najwidoczniej miały w organizmie za mało niacyny (subkliniczna postać pelagry). Po dostarczeniu składnika odżywczego dolegliwość przechodziła bowiem jak ręką odjął. Mało tego: profesor dermatologii Diona L. Damian z uniwersytetu Sydney (Australia) w późniejszym okresie wykazała, iż niacynamid dostarczany doustnie lub transdermalnie potrafi zdecydowanie LEPIEJ niż jakiekolwiek syntetyczne filtry chronić przed nowotworami skóry spowodowanymi promieniowaniem UVA i UVB (będąc jednocześnie niezastąpiona w leczeniu trądziku, również różowatego, AZS oraz zmian starczych na skórze);
 • Diarrhoea: biegunka, ale i zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty i ogólnie pojęte zapalenie przewodu pokarmowego – począwszy od stanów zapalnych dziąseł (krwawienia), jamy ustnej i zapalenia języka, a na problemach z pracą jelit kończąc;
 • Dementia: otępienie związane z wpływem braku niacyny na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Ale także agresja, niepokój, osłabienie, obojętność, depresja, omamy, dezorientacja, neuralgie, problemy z pamięcią, bezsenność, ciągłe zmęczenie i osłabienie,  ataksja (zaburzenia koordynacji ruchów ciała) i ogólnie rzecz biorąc rozmaite objawy szaleństwa (zaburzenia neuropsychologiczne);

Współczesna medycyna oparta o farmakoterapię uważa pelagrę za chorobę zabytkową. W zasadzie chyba żadnemu lekarzowi nie przyjdzie do głowy, by przepisać pacjentowi niacynę w towarzystwie innych witamin z grupy B + witaminę C, gdy widzi u pacjenta objawy o jakich napisałem powyżej. Dr Hoffer postępował inaczej. Widząc jeden z objawów jak w pelagrze, podawał pacjentom niacynę w komplecie z innymi witaminami z grupy B i patrzył czy objawy nie ustępują. Takie działanie miało tym bardziej sens, że nawet nadmiar witamin nie mógł zaszkodzić, gdyż są to witaminy rozpuszczalne w wodzie a więc łatwe do wydalenia przez organizm razem z moczem.

Dr Hoffer uważał, że chociaż klasyczna postać pelagry, to w dzisiejszym świecie rzadkość, to jednak z jej utajoną postacią mamy nadal do czynienia i to powszechnie. Bowiem współczesny model żywienia nie dostarcza niacyny w wystarczającej ilości a do tego tracimy ją w dużych ilościach w wyniku nagminnego spożywania alkoholu, cukru i białej mąki. Dlatego dr Hoffer obok kuracji witaminowych zalecał zmianę modelu żywienia. Zaprzestanie spożywania pustych kalorii opartych o cukier i syrop glukozowo fruktozowy. Również odstawienie pokarmów nietolerowanych jak mleko, pszenica i ich przetwory. Takie leczenie miało wręcz magiczną moc. Zdarzało się, że po zaprzestaniu przyjmowania nietolerowanych pokarmów, pacjentom przechodziły symptomy choroby psychicznej.

Czas obalić paradygmat, że "witaminy nie pomagają"

witaminy-ziemia-jest-plaska.jpgGeneralnie z witaminami współczesna medycyna ma pewien mentalny problem. Wszelkie witaminy i także minerały uważane są za środki bardziej prewencyjne niż lecznicze. Stąd zwyczaj zapisywania i podawania pacjentom bardzo niewielkich dawek, które w żaden sposób nie mogą pomóc w likwidacji chorób, gdyż są zwyczajnie zbyt niskie. Kiedy witaminy nie pomagają (ze względu na zbyt niskie dawki), współczesna medycyna mówi pacjentom: „widzicie, te witaminy naprawdę wam nie pomogą, musicie zacząć przyjmować leki, które zostały przepisane na recepcie”. Z powodu takich właśnie działań powstał paradygmat mówiący, że witaminy i minerały nie mogą leczyć. Paradygmat zaś, to twierdzenie, którego się nie kwestionuje. Czas więc zrewolucjonizować leczenie. Zacząć leczyć przyczynowo a nie likwidować tylko chwilowo objawy chorób. Czas obalić paradygmaty, które są nieprawdziwe. Coraz więcej osób ze środowiska medycznego decyduje się na to, widząc nieskuteczność medycyny opartej o farmakoterapię. Gdyby kilka wieków temu utrzymano fałszywy paradygmat mówiący, że ziemia jest płaska, to jak w tej chwili wyglądała by astronomia i wiele dziedzin nauki na niej opartych?
Zapewne odrobinę tak, jak nasza medycyna w obliczu chorób metabolicznych i chorób z autoagresji. 

Dr Hoffer na bazie swoich teoretycznych rozważań i gruntownej wiedzy popartej praktyką lekarską przy zaburzeniach psychicznych stosował niacynę w ilości nawet 3000mg dziennie. Proszę zauważyć, że była to dawna ponad 150 razy większa niż dzienne RDA niacyny zalecane w Polsce! Do takiej ilości niacyny dokładał zazwyczaj tyle samo witaminy C. Pacjenci po takiej kuracji wracali do normalnego życia. Podejmowali pracę, zakładali rodziny. Funkcjonowali normalnie bez potrzeby zażywania środków psychotropowych, bez konieczności hospitalizacji. Bez nawrotów choroby.

We współczesnych czasach chorób i niedyspozycji psychicznych, nie leczy się skutecznie niacyną. Zamiast tego psychiatrzy przepisują środki psychotropowe, które powodują uzależnienie i niszczą organizm. Znam osobiście takich pacjentów, którzy przyjmowali środki farmakologiczne wypisane przez psychiatrów i bali się zakończyć ich przyjmowania, gdyż mieli koszmary senne i wprost fizycznie, czuli efekt odstawienia, gdy próbowali zmniejszyć dawki. Część z nich widząc jak trudno im funkcjonować, miała nawet myśli samobójcze.

Na bazie doświadczeń i praktyki lekarskiej dr Hoffera, można z całą stanowczością stwierdzić, że nieprawidłowa dieta, szczególnie spożywanie rafinowanego cukru i dużej ilości tłuszczów nasyconych, stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia psychicznego człowieka, sprzyjając zaburzeniom kognitywnym (tłuszcze), jak też i depresji czy schizofrenii (cukier).

Dr Hoffer zauważył, że cierpiący na zaburzenia psychiczne pacjenci często miewają jednocześnie stany zapalne jamy ustnej i często zapalenie skóry, nasilające się po kontakcie ze słońcem. Potwierdzało to jego przypuszczenia, że u niektórych pacjentów dolegliwości psychiatryczne (w połączeniu z objawami skórnymi) mogą być spowodowane niedoborem niacyny i innych witamin

To, co odkrył Hoffer było (i jest do dzisiejszego dnia) nie do przyjęcia przez część środowiska medycznego. Wielu pseudo lekarzom nie mieści się w głowie, że nasz mózg może  być zagłodzony i potrzebuje witamin oraz minerałów dla poprawnego funkcjonowania – tak jak każdy inny organ ludzkiego ciała. Należało by wówczas uznać, że choroby psychiczne w tym schizofreniachorobami metabolicznymi i można je wyleczyć zwykłą, tanią witaminą B3.

W ramach retorsji za głoszone oczywiste prawdy, czasopismo medyczne założone przez Hoffera, Journal of Orthomolecular Medicine, zostało usunięte z PubMedu (angielskojęzyczna wyszukiwarka w internetowych bazach danych, obejmująca artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych, założona w 1996 roku przez National Center for Biotechnology Information) pomimo, iż spełnia wszelkie formalne warunki aby tam się znaleźć, zaś wydawcy portalu do dzisiaj nie odpowiedzieli na liczne zapytania dlaczego zgłoszenia do przyjęcia w poczet PubMedu zostawiają bez odpowiedzi lub zbywają ogólnikami. 

Jesteś tym co jesz i pijesz.

Dr Hoffer nie był przeciwny lekom farmaceutycznym. Wiedział, że ciężkich zaburzeń psychicznych nie wyleczy samą dietą ani tym bardziej farmaceutykami.  Dlatego tam gdzie tego wymagała sytuacja – łączył leki z jednoczesną terapią suplementami oraz zaleceniami dotyczącymi diety i stylu życia. Zdawał sobie sprawę, że same leki bardzo rzadko mogą spowodować cofanie się symptomów na stałe a do tego powodują szereg niepożądanych skutków ubocznych. W porównaniu z nimi witaminy mają o wiele szerszy margines bezpieczeństwa, o wiele mniejsze ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych przy o wiele większej niż farmaceutyki, szansie na skuteczność i na sukces w terapii. Przecież ani jedna komórka ludzkiego ciała nie składa się z leków na receptę (a nawet bez), wszystkie nasze komórki składają się z tego co jemy i pijemy.

zaburzenia_psychiczne.jpg

Mam dobrą wiadomość dla osób, które posiadają genetyczną skłonność do rozwoju schizofrenii (schizofrenia nie jest chorobą dziedziczną): macie bardzo dobre geny, bowiem są bardzo małe szanse, iż zapadniecie na chorobę nowotworową. Statystyki zebrane przez dr. Hoffera o tracie 50 lat pracy dowodzą, że spośród ponad 5 tysięcy leczonych na schizofrenię i ponad 1500 leczonych w tym samym czasie na nowotwór pacjentów znajdowały się tylko nieliczne ( 11 osób) osoby, które zachorowały na obydwie choroby. Wszyscy oni oprócz jednego pacjenta wyzdrowieli dzięki terapii molekularnej połączonej z konwencjonalną terapią onkologiczną.

Znacie zapewne osoby, które żyjąc toksycznie, paląc duże ilości papierosów dożyły sędziwego wieku. Dr Hoffer tłumaczy tę niezwykłą odporność na nowotwory tym, że zarówno schizofrenia jak i nowotwór są chorobami związanymi z adrenochromem(metabolit adrenaliny powstający wskutek jej utleniania). W przypadku schizofrenii jest go w ustroju za dużo, a w przypadku nowotworu za mało w stosunku do potrzeb. Adrenochrom oprócz tego, iż wykazuje działanie psychotyczne jest równocześnie silnym inhibitorem mitozy (podziałów komórkowych). Nowotwór jest zaś przecież niczym innym jak podziałem komórkowym, który wymknął się spod kontroli. 

Adrenalina wielokrotnie ratuje nasze życie. Bywają jednak sytuacje,  że ma niszczycielskie działanie. Badacz stresu i lekarz, dr Lennart Levi, obecnie emerytowany profesor z Karolinska Institute w Sztokholmie udowodnił, że jakiekolwiek podekscytowanie, strach lub przyjemność czyli jednym słowem stres,  powoduje pod wpływem adrenaliny uwalnianie się kwasów tłuszczowych do krwiobiegu, lecz gdy przed wystąpieniem stresu zostanie podana niacyna– nie stwierdza się podwyższenia poziomu kwasów tłuszczowych we krwi.

Niacyna - inteligentny regulator cholesterolu i trójglicerydów

Cholesterol sam w sobie nie jest szkodliwy, wręcz przeciwnie, jest produkowaną przez nasz ustrój substancją niezbędną do wielu przemian biochemicznych. Tylko nadmiar cholesterolu może być szkodliwy. Szczególnie nadmiar „złego” cholesterolu LDL. Każdy chce mieć więcej „dobrego” cholesterolu HDL niż tego „złego”. Ale jak to zrobić? Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy tak często nie zwracamy uwagi na to, co jemy.

trojglicerydy.jpgRozwiązaniem jest niepozorna witamina B3. Lata praktyki  dr. Hoffera, dr. Fostera i drSaula udowodniły, że niacyna doskonale, w sposób inteligentny reguluje i utrzymuje prawidłowe poziomy cholesterolu i trójglicerydów. Obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, lipoproteiny (a), białka C-reaktywnego oraz trójglicerydów, zaś podwyższa poziom „dobrego” cholestrolu HDL. Rezultaty tego odkrycia zostały potwierdzone przez zespół dra Parsona z Kliniki Mayo. Żadne nawet najlepsze statyny nie potrafią robić tego wszystkiego, co dla zdrowia układu krążenia robi niacyna ( nie mówiąc już działaniach ubocznych i bezpieczeństwie stosowania). Nadal jednak zamiast witamin lekarze przepisują głównie statyny lub w najlepszym razie preparaty kombinowane (zawierające statyny z dodatkiem witaminy B3). Jak pisze dr Hoffer – podawanie pacjentowi ksenobiotyku jakim są np. statyny (substancja chemiczna niebędąca naturalnym składnikiem żywego organizmu.)aby zastąpić to czego mu brakuje jest jak zastąpienie w orkiestrze pianisty czy skrzypka perkusistą. To się po prostu nie uda. Współczesna medycyna traktuje cholesterol jak wroga, którego należy się za każdą cenę pozbyć, gdy tymczasem jest to molekuła naprawcza, która stara się naprawić uszkodzenia naczyń wywołane długotrwałym brakiem witamin (między innymi z grupy B, a także C i E) i innych składników odżywczych. Podwyższony ponad miarę cholesterol jest skutkiem naszego ograbionego ze składników odżywczych stylu życia, prowadzącego do chorób serca i układu krążenia.

Dr Hoffer podkreślał, że jedynie niacyna w formie kwasu nikotynowego ma niezwykłe zdolności regulujące cholesterol  – nigdy przy tym nie obniży go do poziomów niebezpiecznych dla zdrowia, a  jeśli ktoś ma zbyt niski, to niacyna go podwyższy do poziomu zdrowego! Niacynamid nie potrafi tego robić. Aby zminimalizować uczucie gorąca towarzyszące przyjmowaniu kwasu nikotynowego dr Hoffer zalecał jednoczesne przyjmowanie witaminy C, przyjmowanie witaminy zawsze po jedzeniu na pełny żołądek i nie popijanie gorącymi płynami. Stosowane zazwyczaj przez dra Hoffera dawki niacyny kształtowały się w okolicach 500-1000 mg 3 razy dziennie. Zalecał także utrzymywanie diety bezcukrowej, niskotłuszczowej i wysokobłonnikowej, opartej głównie na dużej ilości świeżych warzyw i owoców i pełnego ziarna. Dodatkowo zalecał witaminę B6 (która gra rolę w tworzeniu blaszki miażdżycowej i jest niezbędna jest do endogennej syntezy niacyny w ustroju), witaminę C (która naprawia zniszczoną błonę wewnętrzną naczyń), niezbędne kwasy tłuszczowe i cynk.

Doktor Steven E. Nissen, prezes American /college of Cardiology po zapoznaniu się z pracami naukowymi i wynikami badań  dr. Hoffera stwierdził: „Niacyna to jest naprawdę to. Nic innego dostępnego nie jest tak skuteczne”.

 

W czym pomoże nam odpowiednio dobrana i skojarzona suplementacja niacyną: 

 • Duże dawki niacyny leczą zapalenie stawów i hamują wiele oznak starzenia organizmu
 • Wzmacnia siłę mięśni i zmniejsza podatność na zmęczenie
 • "Reperuje" uszkodzone nici DNA i na wiele sposobów wspomaga funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego
 • Zmniejsza stężenie białek C-reaktywnych  (CRP) będących markerami stanu zapalnego
 • Leczy schizofrenię i inne choroby i niedyspozycje psychiczne
 • niacyna-dna.pngZapewnia prawidłowy rozwój płodu, zapewnia „programowanie płodowe” chroniące dziecko przed wieloma schorzeniami przewlekłymi
 • Chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB, zapobiega nowotworom skóry i wzmacnia jej funkcję ochronną
 • Doskonale reguluje poziom HDL ( może zwiększyć nawet o 35%), LDL i trójglicerydów (zmniejsza nawet o 50%) lepiej niż najsilniejsze statyny i do tego bez skutków ubocznych. Działanie jest tak silne, że skuteczna regulacja następuje nawet bez zmiany diety. Wysoki poziom HDL chroni w starszym wieku przed demencją
 • Łagodzi wstrząs anafilaktyczny
 • Pomaga zwalczyć chorobę Menierea (chroniczne dzwonienie w uszach, nudności i zawroty głowy)
 • U osób przechodzących radioterapię wzmacnia się odporność na promieniowanie rentgenowskie, pacjenci rzadziej skarżą się na nudności
 • Przyspiesza i ułatwia dochodzenie do siebie po operacji lub urazie ( np. poparzenie, krwotok, infekcja) przebiega szybciej
 • Stałe przyjmowanie niacyny zmniejsza śmiertelność i wydłuża życie
 • Niacyna podawana z witaminą C zapobiega wielu reakcjom alergicznym
 • Niacyna wykazuje niesamowite właściwości chroniące zarówno przed chorobą Alzheimera jak i przed osłabieniem funkcji poznawczych
 • Niacyna skutecznie obniża śmiertelność wśród pacjentów chorych na raka a także zapobiega procesom (działanie toksycznych cząstek i wolnych rodników) prowadzącym do powstania choroby nowotworowej
 • Powinni ją przyjmować pacjenci otrzymujący chemioterapię, gdyż niacyna jest jednym z niewielu naturalnych akceptatorów grupy metylowej w naszym organizmie
 • Niacyna wraz z witaminami grupy B kompleks, podobnie jak witamina A zapobiega powstawaniu zaćmy
 • Podawanie dużych dawek niacyny a bezpośrednio po tym wejście do sauny i wywołanie potów było stosowane jako skuteczny środek na detoksykację
 • Niacyna skojarzona z innymi suplementami może znacznie złagodzić wszystkie problemy dzieci z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka
 • Niacyna wraz z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi i witaminą B12 skutecznie radzi sobie z przypadkami zmęczenia idiopatycznego
 • Pląsawica Huntingtona – skutecznie jest leczona niacyną skojarzoną z witaminą E. Dodatkowo stosuje się w tym przypadku witaminy  B kompleks, koenzym Q10 i kwas foliowy
 • Może korzystnie oddziaływać na pacjentów cierpiących na migreny i napięciowe bóle głowy dzięki swojej zdolności do poszerzania naczyń krwionośnych i zdolności do poprawy metabolizmu energetycznego w mitochondriach
 • Niacyna to także wg. naukowców z Harward Medical Scholl skuteczny środek w terapii stwardnienia rozsianego. Zapobiega degeneracji aksonów, ich zapaleniom i utracie mieliny, kompensuje także deficyty behawioralne
 • Niacynę z sukcesem stosuje się w leczeniu pacjentów z ciężkim kłębuszkowym zapaleniem nerek. Trzy gramy niacyny sprawiły, że pacjentka skazana na dializy lub przeszczep nie potrzebowała ani jednego ani drugiego
 • Witaminy z grupy B, w tym niacyna + dieta Paleo + możliwość jedzenia takich ilości pokarmów jakie pacjenci chcą powodowały, że pozbywali się otyłości bezpiecznie i skutecznie
 • Niacyna plus kwas askorbinowy i l-lizyna spisują się doskonale  w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego
 • Niacyna i inne witaminy z grupy B wspomagają leczenie chorób wirusowych (WZW, AIDS)
 • Jest silnym środkiem detoksykującym nasze ciało ( gdy jesteśmy narażeni na toksyczne działanie chemikaliów obecnych w naszym środowisku, także dym papierosowy). Jest więc zalecana profilaktycznie osobom mieszkającym w dużych miastach
 • Wskazana, gdy lubimy słodko i tłusto żyć. Taki sposób odżywiania powoduje bowiem chroniczne niedobory niacyny
 • Podając dzieciom witaminy można wyleczyć ich choroby genetyczne
 • Leczy ADHD który nie jest chorobą, lecz zespołem występującym z powodu niedoborów żywieniowych. Ritalin (metylofenidat) należy wyrzucić do kosz na śmieci, (udowodnione działanie rakotwórcze). Tam jest jego miejsce a dziecku należy podać B3 i inne witaminy
 • Leczy zaburzenia behawioralne u dzieci
 • Jest nadzieją dla dzieci z zespołem Downa. Po odpowiedniej skojarzonej terapii następuje u dzieci wzrost IQ nawet o 50-60 punktów. Harald, którego przypadek jest opisywany w literaturze w wieku 7 lat, nie mówił, nosił pieluchy. W wyniku terapii nauczył się czytać i pisać, podjął naukę w szkole podstawowej, zaczął jeździć na deskorolce i rowerze, grał w piłkę. Po 40 dniach kuracji jego IQ wzrósł z 25-30 do 90 pkt
 • Alkoholowy zespól płodowy,(FAS) - szkody wyrządzone dziecku są odwracalne i można je naprawić podając mu niacynę i inne witaminy z grupy B
 • Pomaga w zmniejszeniu produkcji andrenochronu (to poddana oksydacji adrenalina). To związek chemiczny silnie obecny u osób chorych na schizofrenię. Działa toksycznie jak LSD, co w dużej mierze tłumaczy zachowania schizofreników
 • Umożliwia palaczom uwolnienie się od nałogu gdyż nikotynę można uznać za wyjątkowo toksyczny analog niacyny
 • Chroni pacjentów z chorobą Parkinsona przed zapadnięciem na psychozę a koenzym Q10 przed drgawkami i innymi zmianami neurologicznymi
 • Dożylnie podanie 100 niacyna-neurony.pngmg niacyny sprawia, że u osób  które brały LSD objawy zatrucia mijają po kilku minutach
 • Przyjmowanie niacyny wyprowadza nawet z bardzo głębokiej depresji
 • Jest skuteczna w leczeniu alkoholizmu i jest wykorzystywana jako środek na dezorientację( np. po napadach drgawek epileptycznych)
 • Ma wpływ na tworzenie erytrocytów (podstawowy składnik morfotyczny krwi, który transportuje tlen po organizmie).
 • Niacyna zmienia właściwości błony znajdującej się na powierzchni krwinek i zapobiega ich sklejaniu się - rolowaniu erytrocytów, przez co do tkanek dopływa odpowiednia ilość krwi
 • Ułatwia gojenie się otwartych ran (np. na dziąsłach), działa na zniszczone błony naczyń krwionośnych i bezpośrednio redukuje stan zapalny
 • Niacyna bywa stosowana w warunkach klinicznych po ostrych zdarzeniach ze strony serca, otrzymywali ją cierpiący na zakrzepicę pacjenci. Wraz z pojawieniem się rumieńców i ciepła, ból i wstrząs związany z chorobą ustępowały
 • Niacyna zmniejsza uszkodzenia mózgu po udarze
 • Witamina PP zapobiega wystąpieniu choroby zwanej pelagrą (rumień lombardzki) i skutecznie ją leczy
 • Niacyna jest niezbędna do syntezy hormonów płciowych (estrogenów, progesteronu i testosteronu) oraz kortyzonu, tyroksyny i insuliny.
 • wskazana u osób z gęstą krwią, na co genetycznie predysponowane sa osoby w szczególności osoby w grupą krwi B i AB.
 • Posiada właściwości hamujące toksyczny wpływ działania leków i związków chemicznych (oczyszczanie organizm z toksyn i pozostałości po lekach).
 • Może pomóc zlikwidować pleśniawki i nieprzyjemny zapach z ust.
 • Zapobiega zaburzeniom żołądkowo-jelitowym i niektórym rodzajom biegunek.

 

niacyna-oddychanie-komorkowe.jpgCo suplementował dr Hoffer osobiście?

Świat medyczny oparty o farmakoterapię z oczywistych dla wszystkich względów odrzuca skuteczność leczenia witaminami i minerałami. Upiera się jak osioł  na łące przy tym, że nie ma skuteczniejszego lekarstwa niż farmaceutyki. Widać jednak postęp w myśleniu i wnioskowaniu, gdyż jednocześnie podawana jest informacja, że działanie farmakoterapii jest tylko objawowe. Co to dla nas znaczy? Tylko tyle, i aż tyle, że medycyna oparta o farmakoterapię leczy nas tylko paliatywnie. Mamy więc jak najdłużej przeżyć w możliwie największym komforcie przy cały czas postępującej chorobie.

Dobrym markerem gruntownej wiedzy i wiary w skuteczność działania jest sytuacja w której ten, kto głosi swoje nauki i zasady sam stosuje się do nich. Jeżeli popatrzymy tak właśnie na to zagadnienie, to dr. Hoffer zdał egzamin na piątkę. Własnym życiem zaświadczał o słuszności tego czego naucza. Duże (większe niż zalecane dzienne RDA wskazane ustawowo na opakowaniu) ilości witamin i innych składników odżywczych –przedłużają życie i podnoszą jego jakość. Także inni wybitni lekarze ortomolekularni (http://orthomolecular.org/hof/) zaświadczali o tym żyjąc długo i zdrowo:

1. Linus Pauling 1901-1994 – 93 lata

2. William J. McCormick 1880-1968 – 88 lat

3. Roger J. Williams 1893-1988 – 95 lat

4. William Kaufman 1910-2000 – 90 lat

5. Albert Szent Gyorgyi 1893-1986 – 93 lata

6. Abram Hoffer 1917-2009 – 92 lata

Stosując się do własnych zasad dożyli słusznych lat w przeciwieństwie do naszych lekarzy, których średnia długość życia to ok. 68 lat. Abram Hoffer do końca życia był aktywny, prowadził seminaria, pisał książki, miał niesamowitą pamięć i jasność umysłu, a także sprawność fizyczną, jak również potrafił czytać bez okularów. Oczywiście stosował dietę ortomolekularną, taką jaką zalecał również swoim pacjentom (dieta z wykluczeniem produktów nietolerowanych). Stosował następującą suplementację:

1. B-complex 100: zawiera wszystkie witaminy B po 100 mg (lub mcg w przypadku B12) – jedna dziennie (zobacz tu UE >>)

2. Selen 200 mcg – 3 razy dziennie po 1, razem 600 mcg, bardzo ważny antywirusowy mikroelement (zobacz tu UE >>)

3. Niacyna 500 mg – 3 razy dziennie po 1, razem 1500 mg – ulubiona witamina dr. Hoffera (zobacz tu UE >>)

4. Witamina C 1000 mg – 2 razy dziennie po 1, razem 2000 mg (zobacz tu UE >>)

5. Witamina A 10.000 IU ( jej bezpieczniejsza forma to Beta Caroten) – 3 razy dziennie po 1, razem 30.000 IU (zobacz tutaj UE >>)

6. N-acetylocysteina (NAC) 1000 mg – 3 razy dziennie po 1, razem 3000 mg, bardzo ważny antyutleniacz, pomaga organizmowi produkować glutation

7. Koenzym Q10 100 mg – 3 razy dziennie po 1, razem 300 mg, bardzo ważny enzym dla mięśni, zapobiega chorobom serca i układu krążenia jak i chroni przed chorobą Parkinsona (zobacz tutaj UE >>)

8. Witamina D 1000 IU – 6 kapsułek dziennie, razem 6000 IU, czy było w danym dniu słońce czy nie. (zobacz tu UE >>)

9. Olej z łososia Omega 3 (kwasy tłuszczowe EPA i DHA) 1000 mg – 2 razy dziennie po 1, razem 2000 mg (zobacz tu UE >>)

10. Wapń z magnezem (666 mg wapnia i 333 mg magnezu w jednej kapsułce) – 2 kapsułki dziennie, razem 1332 mg wapnia i 666 mg magnezu (Calcium Magnesium Plus (UE) >> , Wapń z magnezem, z witaminą D3 i K2 (PL)>>

11. Cynk w formie cytrynianu cynku 50 mg – 1 lub dwie dziennie, razem 50-100 mg dziennie, bardzo ważny minerał (zobacz tu UE >>)

12. Kwas foliowy 5000 mcg – 1 dziennie czyli 5 mg (zobacz tutaj UE >>)

13. Witamina E naturalna 400 IU – 1 rano i jedna wieczorem, razem 800 IU dziennie (zobacz tu UE >>)

14. Kwas alfa-liponowy 200 mg – 3 razy dziennie po 1, razem 600 mg, chroni wątrobę przed wpływem toksyn, bardzo ważna (zobacz tu UE >>)

 szczesliwe_zycie_niacyna.png

Podane suplementy i ich ilości były przyjmowane przez dr. Hoffera w wieku 80 lat. Jest ich dużo, ale Hoffer podkreślał zawsze, że protokół jaki sam dla siebie opracował nie jest dobry dla wszystkich. Dla każdej osoby powinien zostać opracowany przez specjalistę medycyny żywienia protokół z uwzględnieniem wieku i indywidualnych braków i potrzeb. Każdy z nas bowiem jest inny.

Zamiast zakończenia

Problem witamin jest w dzisiejszych czasach problemem PR-owym. Fakt, iż witaminy mogą leczyć więcej niż jedną chorobę bywa powodem kpin i lekceważenia. Jednak kiedy to leki wykazują wszechstronne działanie, słyszymy o „szerokim spektrum” i „cudownych środkach”. Te podwójne standardy muszą być pokazywane pacjentom, by sami zdecydowali jak chcą się leczyć: paliatywnie środkami farmakologicznymi czy też skutecznie i definitywnie poprzez zmianę stylu życia, oczyszczenie organizmu i dostarczenie mu brakujących witamin i minerałów.

„W przypadku schizofrenii – odsetek osób, które wracają do zdrowia  w naturalny sposób wynosi 50%. W przypadku medycyny ortomolekularnej współczynnik powrotu do zdrowia wynosi 90%. W przypadku leków – 10%. Jeśli korzystasz wyłącznie z leków -  nie wyzdrowiejesz.” Abraham Hoffe, M.D., PH.D.

 

 Bogusław Bienias

Specjalista medycyny żywienia i profilaktycznej

+48 793 063 010

 

niacyna-witamina-b3-pp.jpg
CENA 19.95 € w cenie detalicznej >>
----------------------
 
Suplement jest dostępny tylko poza Polską. W sproawie sprowadzenia Niacyn X-treme (250mg) w PLN - proszę kontaktować się pod nr 730970880 i 793063010 oraz poprzez Kontakt >>
 
 

 

Warto poczytać:

http://www.eioba.pl/a/331q/witamina-b3-czyli-niacyna-zwana-witamina-pp

http://psychopatologia.wyklady.org/wyklad/703_schizofrenia.html

International variations in the outcome of schizophrenia and the prevalence of depression in relation to national dietary practices: an ecological analysis. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15123503?dopt=Abstract

A high-fat, refined sugar diet reduces hippocampal brain-derived neurotrophic factor, neuronal plasticity, and learning. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12088740

Abram Hoffer, Andrew Saul, Harold D. Foster „Niacin The Real Story. Learn about the Wonderful Healing Properties of Niacin”

Mason M. NY Times, January 23, 2007. „An old cholesterol remedyis new again” http://www.nytimes.com/2007/01/23/health/23consume.html?pagewanted=print&_r=0

http://www.doctoryourself.com/niacinreviews.html

 Oferta dostępna w Polsce >>            Oferta dostepna w krajach Unii Europejskiej i pozostałych poza Unią >>