Moje konto Moje konto

Koenzym Q10 spowalnia progresję choroby Parkinsona

Chicago (AP) - Przeprowadzono obiecujące badanie, które potwierdza, że sprzedawany bez recepty suplement żywieniowy może spowolnić postęp choroby Parkinsona.

Obecny sposób leczenia choroby Parkinsona może łagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej mózgu, lecz prawdopodobnie nie wpływa na jej zasadniczy proces. Nowe badanie potwierdza, że występujący w naturze składnik zwany koenzymem Q10 (CoQ10), może pomóc zatrzymać, charakterystyczną dla Parkinsona, śmierć komórek nerwowych.

"To, co próbujemy zrobić w chorobie Parkinsona, przypomina w rzeczywistości rodzaj świętego Graala" - powiedział, nie zaangażowany w to badanie, dr Tim Greenamyre, naukowiec zajmujący się parkinsonizmem w Emory University - "Badania kroczą właściwą drogą". W badaniu wzięło udział 80 osób chorych na parkinsonizm. Przez okres 16 miesięcy połowa z nich spożywała wafle o smaku orzechowo-klonowym, zawierające różne ilości CoQ10, podczas gdy druga grupa przyjmowała placebo.

Pod koniec badania zaobserwowano, że 23 pacjentów, przyjmujących najwyższe dzienne dawki wykazywało, w porównaniu z grupą kontrolną, o 44% mniejsze pogorszenie funkcji umysłowych, ruchowych i zdolności do wykonywania codziennych zadań życiowych.

Zespół pod kierownictwem doktora Clifforda Shultsa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, przestrzegał, że nie ma jeszcze wystarczających dowodów na to, by rekomendować pacjentom z parkinsonizmem używanie suplementów, które są sprzedawane bez recepty jako antyoksydanty, obiektywnie wspomagające pracę serca.

2003 w październikowym  numerze Archives of Neurology. Parkinsonizm jest postępującą chorobą, która dotyczy około 500 tysięcy Amerykanów. Jest następstwem degeneracji komórek nerwowych, produkujących neuroprzekaźnik zwany dopaminą, potrzebny do kontroli aktywności mięśniowej. Towarzyszą temu takie objawy jak drżenia, sztywność mięśniowa i pociąganie nogami podczas chodu. Standardowe leczenie polega na przyjmowaniu leku lewodopa, który w mózgu przekształca się do dopaminy.

Lecz wyniki są "ogromnie zachęcające" powiedział Shults. "Rzeczywiście potrzebne są ostateczne badania, by potwierdzić to odkrycie".

parkinsona_choroba.jpgNaukowiec sugeruje, że w chorobie Parkinsona mogą być uszkodzone tzw. mitochondria, czyli znajdujące się wewnątrz komórek struktury, które dostarczają energii. CoQ10, składnik powstający w organizmie, wydaje się wspomagać ich pracę. Shults i jego poprzednicy potwierdzili zmniejszone poziomy CoQ10 u osób z parkinsonizmem. Według ich teorii, suplementacja CoQ10 może pomóc ochronić funkcje komórek nerwowych. Pacjenci uczestniczący w badaniu, będący we wczesnym stadium choroby, przyjmowali placebo lub Coenzym Q10 w dawce 300 mg, 600 mg lub 1200 mg dziennie. Ich objawy były oceniane przez okres 16 miesięcy.
Po 8 miesiącach u 23 osób, przyjmujących najwyższe dawki 1200 mg koenzymu dziennie, wykazano znacząco mniejsze upośledzenie niż u innych. Przykładowo:
Resveratrol Plus oraz Super Coenzym Q10 zawiera po 20 mg w kapsułce - porównywalna dawka to 60 kapsułek dziennie, a Mega CoQ10 Plus - Mega dawka koenzymu Q10 to tylko 24 kapsułki dziennie po 50mg. Natomiast Koenzym CoQ10 Lozenges do ssania - na serce posiadający 30mg w tabletce, należałoby stosować ssąc w pod językiem, po 40 tabletek dziennie.
Shults stwierdził, że gdyby CoQ10 miał tylko łagodzić objawy, różnice prawdopodobnie wystąpiłyby wcześniej, co jednak nie nastąpiło. Działania niepożądane podczas stosowania bardzo wysokich dawek CoQ10 (np. ból pleców, bóle i zawroty głowy), były procesem oczyszczania organizmu z wolnych rodników i w większości łagodne.

Wyniki wskazują, że kontynuacja badania powinna przebiegać "prawie agresywnie", możliwie w wyższych dawkach, powiedział dr Bernard Ravina z Narodowego Instytutu Chorób Neurologicznych i Udarów, inicjator kolejnych badań.

CF Europe,  CALINews nr 7, Styczen 2003

Wszystkie rodzaje dostępnych koenzymów w naszym sklepie >>

Podobne artykuły:

Jest pomoc dla seniorów!

Warto spróbować!!!

Objawy chorób serca

Koenzym Q10 - koło Ratunkowe dla Serca!

Koenzym Q10 spowalnia progresję choroby Parkinsona

Jak koenzym Q10 wpływa na skórę, dziąsła, serce, energię - według badań naukowych

 

Wróć do działu:  Lekarz Ci o tym nie powie >>

Forum. Pytania. Opinie