Moje konto Moje konto

Jak koenzym Q10 wpływa na skórę, dziąsła, serce, energię - według badań naukowych

Czy wiesz, że...

... z wiekiem, ilość koenzymu w organizmie maleje. Stężenie CoQ10 jest najwyższe w narządach 20-30 latka. Potem jego stężenie silnie spada w mięśniu sercowym i w trzustce, ale stosunkowo niewiele mniej jest go w wątrobie.”

 baner-koenzym-q10-s.jpg

Koenzym Q10 a skóra, zmarszczki

„Walka ze zmarszczkami to nie tylko nawilżanie i natłuszczanie skóry, ale też dostarczanie jej składników aktywnych… Kosmetyki z koenzymem Q10 stosuje się bezpośrednio na skórę, ale dobre wyniki daje jednoczesne podawanie doustne. Takie preparaty stają się podobne do odżywek (nutraceutyków), nazywa się je nawet nutrikosmetykami.”

„... podawanie koenzymu Q10 może wyrównywać jego niedobory, występujące w procesie starzenia, a równocześnie może prawdopodobnie przedłużać życie.”

Koenzym Q10 - źródło energii

„Koenzym uczestniczy w oddychaniu komórkowym, tj. w reakcjach utleniania i redukcji, w wyniku których wytwarzana jest energia. Niedobór CoQ10 powoduje niedostateczne stężenie ATP (adenozynotrójfosforan), a gorsze generowanie energii skutkuje zmniejszoną sprawnością komórek i narządów."

„Obraz niedoborów CoQ10 nie jest charakterystyczny, w początkowej fazie jest to zespół przewlekłego zmęczenia."

Koenzym Q10 a układ krążenia

„Najważniejszym wskazaniem do stosowania koenzymu Q10 są przede wszystkim choroby układu krążenia, choroby przyzębia, cukrzyca, otyłość...”

„Wiele danych pokazuje, że dłużej trwający niedobór CoQ10 może być przyczyną wielu chorób, zwłaszcza takich narządów jak serce, które zużywają dużo energii."

Chorzy z miażdżycą i chorobą niedokrwienną serca mają obniżone stężenie CoQ10, co jest silnym argumentem za włączeniem go do diety."

„Statyny, używane powszechnie do obniżania poziomu cholesterolu, powodują kardiomiopatie oraz spadek stężenia CoQ10 we krwi i mięśniach."

„Pokazano, że suplementacja CoQ10 poprawia funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych."

Koenzym Q10 a problemy neurologiczne, migreny, jakość spermy...

„… postuluje się możliwość zastosowania CoQ10 w terapii chorób neurologicznych, w patogenezie, których sugeruje się istotną rolę wolnych rodników. Do potencjalnych kandydatów zalicza się m.in. chorobę Parkinsona, Alzheimera, Huntingtona, stwardnienie rozsiane.”

... deficyt CoQ10 może być powszechnym objawem towarzyszącym migrenie, a konsekwentna suplementacja daje poprawę stanu... Koenzym Q10 okazał się skuteczny w leczeniu prewencji migreny.”

„Okazało się też, że podawanie CoQ10 poprawia jakość spermy (ruchliwość plemników).”

Koenzym Q10 a dziąsła

Niedobory koenzymu Q10 stwierdza się u 60–90% osób z chorobami przyzębia… koenzym Q10 działa aktywująco na układ immunologiczny, wzmagając równocześnie procesy reparacji i regeneracji. Według opinii wielu autorów, paradontopatie są spowodowane w dużej mierze zaburzeniami czynności układu immunologicznego. Już 30 lat temu rozpoczęto badania nad zastosowaniem leczniczym koenzymu Q10 w chorobach przyzębia."

„Wykazano jednoznacznie, że podawanie koenzymu Q10 zarówno ogólnie, jak i miejscowo, wywiera korzystny wpływ na niektóre objawy przyzębicy.”

„Sugeruje się, że egzogenny CoQ10 działa korzystnie na lokalną obronę immunologiczną zmienionych zapalnie dziąseł. Postuluje się ponadto wpływ na florę bakteryjną w jamie ustnej poprzez zmianę jej składu i aktywności enzymatycznej.”

Zalecane spożycie

„Preparaty z CoQ10 należy zażywać bezpośrednio po posiłkach i to zawierających tłuszcze. Okazało się, że CoQ10 doskonale wchłania się z lecytyną sojową.” Zobacz:  Triple-Potency Lecithin - Lecytyna nie tylko na pamięć >>

 

Źródło

  • Błecha K., Wawer I.: Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia. Rola suplementów diety, dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego, żywności funkcjonalnej oraz leków roślinnych. Bonimed, Żywiec, 2011.
  • Danysz A.: Koenzym Q10 – nadzieja dla chorych. Przegląd Urologiczny, 2001.
  • Danysz A.: Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie.
  • Drzewoski J.: Farmakologia kliniczna koenzymu Q10. Wyd. Hedat, Warszawa, 2000.
  • Furmanek-Kostulska A., Kurnatowska A.J.: Działanie i zastosowanie koenzymu Q10. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 6 w Łodzi.
  • Wawer I.: Suplementy diety dla Ciebie. Wyd. Wektor, Warszawa, 2009.

Inne artykuły na temat Koenzym Q10:

Jest pomoc dla seniorów!

Warto spróbować!!!

Objawy chorób serca

Koenzym Q10 - koło Ratunkowe dla Serca!

Koenzym Q10 spowalnia progresję choroby Parkinsona

Jak koenzym Q10 wpływa na skórę, dziąsła, serce, energię - według badań naukowych

Powyższe informacje mają jedynie charakter informacyjny i zostały opracowane na podstawie dostępnych publikacji naukowych. W przypadku problemów zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Powiązane z artykułem suplementy:

Koenzym CoQ10 Lozenges do ssania - na serce  >>

Mega CoQ10 Plus - Mega dawka koenzymu Q10  >>

Super Co Q10 Plus (koenzym) - Fabryka siły i eliksir młodości  >>

Triple-Potency Lecithin - Lecytyna nie tylko na pamięć >>

Resveratrol Plus koenzym Q10 - Bezpieczny układ krwionośny i prewencja cukrzycy >>