Moje konto Moje konto

Czy kurkuma może pomóc w leczeniu chorób przewlekłych ?

 kurkuma_naukowo.jpg
10 udowodnionych korzyści zdrowotnych kurkumy i kurkuminy
Kurkuma to przyprawa, która nadaje curry jej żółty kolor. Jest stosowana w Indiach od tysięcy lat jako przyprawa i zioło lecznicze. Kurkuma może być jednym z najskuteczniejszych i najwszechstronniej działających suplementów diety. Wskazuje na to wiele badań naukowych.

1. Kurkuma zawiera bioaktywne związki o dużych właściwościach leczniczych
Ostatnio nauka zaczęła potwierdzać, że kurkuma zawiera związki o właściwościach leczniczych (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3633300/ ) a więc to, o czym Hindusi wiedzieli od dawna. Związki te nazywane są kurkuminoidami, z których najważniejszym jest kurkumina (https://www.healthline.com/nutrition/turmeric-vs-curcumin). Kurkumina jest głównym aktywnym składnikiem kurkumy. Ma silne działanie przeciwzapalne i jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Zawartość kurkuminy w kurkumie nie jest zbyt wysoka, gdyż wynosi ok 3% wagowo (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17044766). Dlatego też do celów prewencji i leczenia używa się wyciągów z kurkuminy zawartej w kurkumie. Również większość badań nad tym ziołem wykorzystuje wyciągi z kurkumy, które zawierają głównie kurkuminę, a dawki zazwyczaj przekraczają 1 gram na dzień. Byłoby bardzo trudno osiągnąć te poziomy, używając przyprawy kurkumy w żywności. Dlatego jeśli chcesz doświadczyć pełnych efektów jej działania, musisz wziąć suplement, który zawiera znaczne ilości kurkuminy. Niestety, kurkumina jest słabo wchłaniana do krwioobiegu. Jej absorbcję doskonale, bo ponad 2000% wspomaga czarny pieprz (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9619120 ), który zawiera piperynę. Najlepsze suplementy kurkuminY zawierają piperynę, znacznie zwiększając ich skuteczność. Kurkumina jest również rozpuszczalna w tłuszczach, więc dobrze jest przyjmować ją z tłustym posiłkiem.
PODSUMOWANIE
Kurkuma zawiera kurkuminę, substancję o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających. W większości badań stosowano wyciągi z kurkumy, które są standaryzowane, aby zawierały duże ilości kurkuminy.


2. Kurkumina jest naturalnym związkiem przeciwzapalnym
Kontrolowane stany zapalne są niezwykle ważne. Pomagają organizmowi walczyć z obcymi najeźdźcami, a także odgrywają niebagatelną rolę w naprawianiu szkód. Bez stanów zapalnych patogeny, takie jak bakterie, mogą łatwo przejąć nasze ciało i nawet doprowadzić do śmierci. Chociaż ostre, krótkotrwałe zapalenie jest korzystne, stają się one poważnym problemem, gdy, są przewlekłe i atakują tkanki własnego organizmu. Naukowcy uważają obecnie, że przewlekłe zapalenie o niskim poziomie odgrywa ważną rolę w niemal każdej przewlekłej chorobie. Obejmuje to choroby serca, raka, zespół metaboliczny, chorobę Alzheimera i różne choroby zwyrodnieniowe (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12490960, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12490959, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21633179 ) Dlatego wszystko, co może pomóc w walce z przewlekłym stanem zapalnym, ma potencjalne znaczenie w zapobieganiu, a nawet leczeniu tych chorób. Działanie przeciwzapalne kurkuminy jest tak duże, że jej skuteczność jest porównywalna lub wyższa niż leków przeciwzapalnych (https://www.healthline.com/nutrition/4-supplements-as-powerful-as-drugs#section3 ) przy jednoczesnym braku skutków ubocznych (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19594223, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10404539, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15489888). Kurkumina blokuje NF-kB, cząsteczkę, która wędruje do jądra komórek i włącza geny związane ze stanem zapalnym. Uważa się, że NF-kB odgrywa ważną rolę w wielu chorobach przewlekłych (http://www.jbc.org/content/270/42/24995.full https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17885582). Bez wchodzenia w szczegóły należy można powiedzieć, że stan zapalny jest niezwykle skomplikowany, kluczowe jest to, że kurkumina jest substancją bioaktywną, która zwalcza stan zapalny na poziomie molekularnym https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12676044, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304383501006553, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1357272508002550
PODSUMOWANIE
Przewlekły stan zapalny przyczynia się do wielu powszechnych chorób zachodnich. Kurkumina może tłumić wiele cząsteczek, o których wiadomo, że odgrywają główną rolę w indukcji i utrzymywaniu w dłuższym okresie stanów zapalnych.


3. Kurkuma spektakularnie zwiększa zdolność przeciwutleniającą naszego organizmu
Uszkodzenia oksydacyjne są uważane za jeden z mechanizmów starzenia się i wielu chorób. Powodowane są przez wolne rodniki, wysoce reaktywne cząsteczki z niesparowanymi elektronami. Wolne rodniki mają tendencję do reagowania z ważnymi substancjami organicznymi, takimi jak kwasy tłuszczowe, białka lub DNA. Głównym powodem, dla którego przeciwutleniacze są tak korzystne, jest ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami. Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, który może zneutralizować wolne rodniki ze względu na swoją strukturę chemiczną (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17569207, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10964379. Ponadto kurkumina zwiększa aktywność własnych enzymów przeciwutleniających w organizmie https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jat.1517, https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02772248.2013.829061#.UyAZAfl_t8E, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15650394 W ten sposób kurkumina uderza na dwa sposoby w wolne rodniki. Blokuje je bezpośrednio, a następnie stymuluje własne mechanizmy obronne przeciwutleniaczy.
PODSUMOWANIE
Kurkumina ma silne działanie antyoksydacyjne. Neutralizuje wolne rodniki samodzielnie, ale także stymuluje własne enzymy antyoksydacyjne.


4. Kurkumina zwiększa czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego, związany z poprawą funkcji mózgu i niższym ryzykiem chorób mózgu
W tamtych czasach uważano, że neurony nie są w stanie dzielić się i mnożyć po okresie wczesnego dzieciństwia. Jednak teraz wiadomo, że tak się dzieje. Neurony są zdolne do tworzenia nowych połączeń, a w niektórych obszarach mózgu mogą również się rozmnażać i zwiększać swoją liczbę. Jednym z głównych czynników tego procesu jest czynnik neurotropowy pochodzenia mózgowego (BDNF), który jest rodzajem hormonu wzrostu, który funkcjonuje w mózgu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2504526/ ). Ze zmniejszonym poziomem tego hormonu wiąże się wiele typowych zaburzeń mózgu w tym depresja i choroba Alzheimera ( Wiele typowych zaburzeń mózgu powiązano ze zmniejszonym poziomem tego hormonu, w tym depresji i choroby Alzheimera (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006322303001811, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0896627391902733 Co ciekawe, kurkumina może zwiększyć poziom czynnika neurotropowego BDNF w mózgu (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006899306027144, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166432812006997) i dzięki temu jest skuteczna w opóźnianiu, a nawet odwracaniu wielu chorób mózgu i związanego z wiekiem zmniejszania się funkcji mózgu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3281036/). Może również poprawić pamięć (https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-improve-memory#section5 ) i sprawić, że będziesz mądrzejszy, co wydaje się być logiczne, biorąc pod uwagę wpływ kurkuminy na poziomy BDNF. Konieczne są jednak kontrolowane badania na ludziach, aby to potwierdzić.
PODSUMOWANIE
Kurkumina podnosi poziom hormonu wzrostu BDNF, który zwiększa wzrost nowych neuronów i zwalcza różne procesy degeneracyjne w mózgu.


5. Kurkumina powinna zmniejszyć ryzyko choroby serca
Choroba serca są główną przyczyną śmierci na świecie. Choroby te należą do chorów przewlekłych. Okazuje się, że kurkumina może pomóc w odwróceniu wielu procesów zwyrodnieniowych powodujących choroby serca (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19233493 ). Na podstawie wielu badań wydaje się, że główną korzyścią kurkuminy, jeśli chodzi o choroby serca, jest poprawa funkcji śródbłonka, czyli podszewki twoich naczyń krwionośnych. Wiadomo, że dysfunkcja śródbłonka jest główną przyczyną chorób serca i wiąże się z niezdolnością śródbłonka do regulacji ciśnienia krwi, krzepnięcia krwi i różnych innych czynników (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10543305 ). Wiele badań sugeruje, że kurkumina prowadzi do poprawy funkcji śródbłonka. Jedno z badań wykazało, że jest tak samo skuteczne jak ćwiczenia, podczas gdy inne pokazują, że działa tak samo jak lek Atorvastatin (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23146777, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18588355). Ponadto, kurkumina zmniejsza stan zapalny i procesy utleniania, co również odgrywa wielką rolę w chorobach serca i prewencji tych chorób. W jednym badaniu losowo przydzielono 121 osób poddanych operacji pomostowania tętnic wieńcowych - placebo lub 4 gramy kurkuminy dziennie, kilka dni przed i po operacji. Grupa suplementowana kurkuminą miała 65% mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22481014).
PODSUMOWANIE
Kurkumina ma korzystny wpływ na kilka czynników, o których wiadomo, że odgrywają destrukcyjną rolę w chorobach serca. Poprawia funkcję śródbłonka i jest silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwutleniaczem.


6. Kurkuma może pomóc w zapobieganiu (i być może nawet leczyć) rakowi Rak jest straszną chorobą, charakteryzującą się niekontrolowanym wzrostem zdegenerowanych komórek. Istnieje wiele różnych postaci raka, które mają wiele wspólnych cech. Niektóre z tych cech jak czynniki transkrypcyjne i ekspresja COX2 wydają się pozytywnie reagować na suplementację kurkuminą (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12680238 ). Badania wykazały, że kurkumina wpływa na na wzrost, rozwój i rozprzestrzenianie się raka na poziomie molekularnym (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18462866). Badania wykazały, że kurkumina może przyczynić się do śmierci komórek nowotworowych i zmniejszyć angiogenezę (wzrost nowych naczyń krwionośnych w nowotworach) i przerzuty (rozprzestrzenianie się raka) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2758121/). Istnieją dowody na to, że może przede wszystkim zapobiegać występowaniu raka , szczególnie nowotworów układu trawiennego, takich jak rak jelita grubego. W 30-dniowym badaniu z udziałem 44 mężczyzn ze zmianami w okrężnicy, które często stają się nowotworowe, 4 gramy kurkuminy dziennie zmniejszyły liczbę zmian o 40% (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21372035). Może kurkumina będzie kiedyś stosowana wraz z konwencjonalną terapią przeciwnowotworową a może zamiast niej? Na razie jest za wcześnie, aby to stwierdzić, ale wygląda obiecująco a badania są bardzo zaawansowane.
PODSUMOWANIE
Kurkumina prowadzi do zmian na poziomie molekularnym, które mogą pomóc w zapobieganiu, a może nawet w leczeniu raka.


7. Kurkumina może być pomocna w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera
Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie i stanowi główną przyczyną otępienia. Farmakoterapia nie ma rozwiązań w przypadku tej choroby. Dlatego skuteczne zapobieganie jej występowaniu ma ogromne znaczenie. Badania w zakresie zastosowania kurkuminy są obiecujące, gdyż kurkumina może przekraczać barierę krew-mózg Na horyzoncie mogą być dobre wiadomości, ponieważ kurkumina przekroczyła barierę krew-mózg (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781139/). Wiadomo, że przewlekłe stany zapalne i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają główną rolę w chorobie Alzheimera, a kurkumina ma korzystny wpływ na oba te czynniki(https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1755-5949.2010.00147.x). Ponadto kluczową cechą choroby Alzheimera jest nagromadzenie splotów białkowych zwanych płytkami amyloidowymi. Badania pokazują, że kurkumina może pomóc w usunięciu tych blaszek (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16988474).
PODSUMOWANIE
Kurkumina może przekroczyć barierę krew-mózg i wykazano, że prowadzi ona do różnych ulepszeń w patologicznym procesie choroby Alzheimera.


8. Pacjenci z zapaleniem stawów reagują bardzo dobrze na suplementy kurkuminy
Zapalenie stawów jest często spotykaną chorobą przewlekłą związaną z przewlekłymi stanami zapalnymi. Biorąc pod uwagę, że kurkumina jest silnym związkiem przeciwzapalnym, może być doskonałym remedium na choroby zapalne stawów. W badaniu z udziałem ludzi z reumatoidalnym zapaleniem stawów kurkumina była bardziej skuteczna niż lek przeciwzapalny (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22407780). W wielu innych badaniach wykazano skuteczność kurkuminy na zapalenie stawów.Odnotowano poprawę różnych objawów związanych ze stanami zapalnymi stawów (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20657536, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7390600).
PODSUMOWANIE
Zwyrodnienie i choroby stawów jest częstym zaburzeniem charakteryzującym się zapaleniem stawów. Wiele badań wskazuje, że kurkumina może pomóc w leczeniu objawów zapalenia stawów i jest w niektórych przypadkach bardziej skuteczna niż leki przeciwzapalne.


9. Badania pokazują, że kurkumina ma niesamowite korzyści w walce z depresją
Kurkumina wykazuje pozytywne działanie w leczeniu depresji i prewencji chorób psychicznych. W kontrolowanej próbie 60 osób z depresją podzielono losowo na trzy grupy (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23832433). Jedna grupa przyjmowała Prozac, druga grupa przyjmowała jeden gram kurkuminy, a trzecia grupa Prozac i kurkuminę. Po 6 tygodniach kurkuma doprowadziła do poprawy, która była podobna jak przy zastosowaniu Prozacu. Grupa, która przyjęła zarówno Prozac, jak i kurkumę, wypadła najlepiej (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23832433). Zgodnie z tym badaniem, kurkumina jest tak samo skuteczna jak lek przeciwdepresyjny. Depresja jest powiązana ze zmniejszonym poziomem czynnika neurotropowego pochodzenia mózgowego (BNDF) i kurczącego się hipokampa, obszaru mózgu odpowiedzialnego za uczenie się i pamięć. Kurkumina jest również i w tym przypadku pomocna,gdyż zwiększa poziomy BNDF, potencjalnie zmieniając niektóre ze zmian zwyrodnieniowych (https://www.hindawi.com/journals/tswj/2009/624894/abs/). Istnieją również pewne dowody na to, że kurkumina może pobudzać neurotransmitery mózgu, serotoninę i dopaminę (https://link.springer.com/article/10.1007/s00213-008-1300-y, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014299905006230).
PODSUMOWANIE
Badanie przeprowadzone na 60 osobach z depresją wykazało, że kurkumina była tak samo skuteczna jak Prozac w łagodzeniu objawów choroby.


10. Kurkumina może pomóc opóźnić proces starzenia się i walczyć z przewlekłymi chorobami wieku Jeśli kurkumina pomaga w zapobieganiu chorobom serca, rakowi i chorobie Alzheimera, to ma oczywisty wpływ na długowieczność (https://www.healthline.com/nutrition/13-habits-linked-to-a-long-life#section5) Z tego powodu kurkumina stała się bardzo popularna jako suplement przeciwstarzeniowy (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20205886). Biorąc pod uwagę fakt, że utlenianie i przewlekłe stany zapalne odgrywają dominującą rolę w procesie starzenia, kurkumina może mieć działanie, które wykracza daleko poza samo zapobieganie chorobom (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20388102)
PODSUMOWANIE Ze względu na wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, takich jak potencjał zapobiegania chorobom serca, Alzheimerowi i rakowi, kurkumina może wspomóc długowieczność.

Kurkuma, a zwłaszcza jej najbardziej aktywna część, kurkumina ma wiele naukowo udowodnionych korzyści zdrowotnych, takich jak potencjał w zapobieganiu takim chorobom jak choroby układu sercowo naczyniowego, choroba Alzheimera i rak. Kurkumina jest silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, może również pomóc w poprawie objawów depresji i zapalenia stawów.

 

 

Polecane produkty profilaktyczne zawierające kurkumę:

Curcuma Pro >>>

Joint Protex >>>

Slim Formula >>>