Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję
Moje konto Moje konto

Chwast, który leczy alergię

gwiazdnica.jpgChwast, który leczy alergię

Alergia to przewlekła i uciążliwa choroba. Może się z nią zmagać nawet 40% mieszkańców miast, a będzie coraz gorzej. Dziś jej leczenie nie musi się już ograniczać tylko do zażywania leków syntetycznych mających skutki uboczne. W ostatnim czasie uczeni wnikliwie przebadali wiele roślin leczniczych, które także działają przeciwalergicznie.

Każdy ogrodnik, działkowiec czy właściciel ogródka zna dobrze gwiazdnicę pospolitą Stellaria media. Jest często traktowana jako chwast. Rozrasta już bardzo wczesną wiosną, kiedy nawet jest jeszcze chłodno. Rośnie bez problemu także w czasie łagodnych zim. Potocznie zwiemy ją mysią trawką lub gwiazdką.

Ta jednoroczna roślina tworzy gęste kopczyki o wysokości 5-15 cm. Liście ma dość soczyste, jajowate, na końcu zaostrzone w kolorze jasnozielonym, a pędy kruche. Wydaje też drobne, śnieżnobiałe kwiaty. Gwiazdnica odznacza się niebywałą wręcz żywotnością. W ciągu lata może wydać nawet 2-3 pokolenia nowych roślin. Lubi przeważnie rosnąć na glebach wystarczająco wilgotnych i zasobnych w próchnicę, dlatego najczęściej spotykamy ją w ogródkach, ogrodach, na działkach, gdzie rośnie na grządkach lub ścieżkach. W czasie upalnego i suchego lata trudniej o nią, ale wczesną jesienią, gdy jest tylko trochę więcej wilgoci - pojawia się prawie natychmiast. W medycynie wykorzystuje się ziele gwiazdnicy, a więc ścięte niemal tuż przy ziemi pędy. Można je suszyć w miejscu przewiewnym i zadaszonym (nigdy na słońcu), ale przeważnie używa się świeżo zebranych roślin. Najlepiej zbierać je wiosną i jesienią, na krótko przed kwitnieniem lub zaraz na jego początku. Wtedy pędy gwiazdnicy są najbardziej soczyste, delikatne w smaku i zawierają też najwięcej związków biologicznie czynnych (leczniczych). Pędy gwiazdnicy to skarbnica witamin: C, z grupy B (np. B1, B2, PP - niacyna), E, karotenu, a także składników mineralnych, m.in. potasu, fosforu, manganu, żelaza, wapnia, magnezu, jodu i krzemu. Według literatury amerykańskiej obfitują jeszcze w cenne flawonoidy (rutynę). Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych potwierdzają, że w gwiazdnicy odkryto również nadzwyczaj rzadki kwas gamma-linolenowy (z grupy omega-6).

 

Lek dla ludzi z alergią

Leczenie alergii spędza dziś sen z oczu lekarzom na całym świecie. To choroba, z którą według najnowszych statystyk, może się zmagać nawet 40% mieszkańców polskich miast. Jej leczenie nie należy do łatwych, a chorych ciągle przybywa. Jest jednak nadzieja. Medycyna przebadała w ostatnim czasie wiele różnych roślin i okazało się, że niektóre z nich sprawdzają się w leczeniu alergii. Udało mi się dotrzeć do unikalnych, rzadko publikowanych raportów medycznych, które to w sposób niezbity potwierdzają. Temu problemowi poświęciłem w całości moją najnowszą książkę „Ziołowe sposoby na alergię" (można ją zamówić w Fundacji „Nasza Przyszłość"). Zawartość w składzie gwiazdnicy flawonoidów oraz kwasu gamma-linolenowego czyni tę roślinę dobrym środkiem przeciwzapalnym, przeciwświądowym (likwiduje przykre swędzenia skóry podczas reakcji alergicznych) i przeciwalergicznym. Zarówno świeże, jak i ususzone liście oraz pędy (ziele) gwiazdnicy wykazują dużą przydatność w leczeniu zmian alergicznych na skórze (atopowe zapalenie skóry, wysypka alergiczna o różnym nasileniu, pokrzywka itd.). W tych dolegliwościach stosuje się tę roślinę nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie (w postaci okładów czy przemywań). Gwiazdnica to także idealny produkt dla ludzi zmagających się np. z alergią pokarmową (uporczywa biegunka, stan zapalny jelit, bolesne skurcze jelit, niewłaściwe przyswajanie podstawowych składników pokarmowych, wzdęcia itd.. Tu w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni można zaproponować świeże pędy gwiazdnicy jako dodatek do surówek, sałatek itd.

Zbigniew T. Nowak - od ponad 30 lat niestrudzenie popularyzuje wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, zdrowej diety i zdrowego stylu życia. Autor 38 książek i 1300 artykułów poradniczych zamieszczonych w poczytnych pismach krajowych. Przez długie lata współpracował ze znanym zielarzem, franciszkaninem - ojcem Grzegorzem Sroką oraz wybitnym znawcą roślin leczniczych - prof. Aleksandrem Ożarowskim. 

 

Suplementy, które mogą ci pomóc:

Witamina C >>>

Stress Management - witaminy z grupy B >>>

Witamina E >>>

Prowitamina A - Beta karoten >>>

Wapń i magnez - Strong Bones >>>

Żelazo > - Iron Plus >>>

Jod, krzem, mangan, fosfor - Power Mins >>>